Το φόρουμ των φίλων του Πανθρακικού
Καλώς ήρθες στο PanthraxClub
H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Panthraxclub3
Το φόρουμ των φίλων του Πανθρακικού
Καλώς ήρθες στο PanthraxClub
H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Panthraxclub3



 
ΦόρουμΔωρεάLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Παρόντες χρήστες
5 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 5 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 78, στις Δευ 05 Ιαν 2015, 10:22 pm
Σκόρερ Πανθρακικού
Χορηγοί











IP
Για την καλύτερη περιήγηση στο Φόρουμ μας χρησιμοποιήστε: Mozila Firefox, Google Chrome, Opera, Safari.


Μοιραστείτε | 
 

 H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
greenbull
greenbull


Αριθμός μηνυμάτων : 178

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 20 Απρ 2012, 9:42 pm

https://www.facebook.com/events/226663490766443/?context=create

Κάντε και κανένα like στον Σύλλογο παλαιμάχων Πανθρακικού και στον αγώνα που έρχεται την τρίτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 02 Μάης 2012, 9:13 pm

Η ιστορία .... ξαναγράφεται φέτος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 04 Μάης 2012, 12:15 am

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 309982_226300400812459_100002975033290_381861_1990518868_n

Σε φιλικό αγώνα που έδωσαν οι Παλαίμαχοι της Νέας Περάμου με τον ερχομό τους απο την Κωνσταντινούπολη στην Κομοτηνή γνώρισαν την ήττα απο τους ομολόγους του Πανθρακικού με 5-2.

Οι παίκτες του Πανθρακικού του Παναγιώτη Παπαδόπουλου είχαν τον έλεγχο του αγώνα και επικράτησαν δίκαια. Αντίθετα οι ομολόγοι τους μετά το κουραστικό ταξίδι επτά ωρών στάθηκαν πολύ καλά αγωνιστικά.
Τα τέρματα για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι: Παχούμης 3' Μαλούσης(38' 65'),Στοίνοβιτς(45' 51). Γιαλογαριασμό των Παλαιμάχων της Νέας Περάμου σκόραραν οι Παρασκευάς 55' και Πετρόπουλος 73'.
Διαιτήτευσαν οι: Ράεφ. Βοηθοί: Παπαδόπουλος-Σουγλάκος
ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ(προπονητής Παναγιώτης Παπαδόπουλος), Κιουτσούκης,Ζαφειρίου,Καμενίδης,Ξενοδοχίδης,Κίζας,Παπαδόπουλος Μ.,Μάγγος,Στοίνοβιτς,Μαλούσης,Χατζηιωαννίδης,Παχούλης. Αγωνίστηκαν και οι: Κιλέτσης,Θεολόγου,Μητούσης,Στεργίου.
ΠΑΛΑΜΑΧΟΙ Ν.ΠΕΡΑΜΟΥ: Γραμματικός Γ., Σουγιουλτζής, Κουλαξής, Κωφίδης, Βασιλείου, Σαραφίδης, Χουλιάρας, Πετρόπουλος, Παρασκευάς, Γραμματικός Α., Σκόνδρας. Αγωνίστηκαν και οι: Τσεγκέλης,Κρυάδας,Παρίσης.

ΑΝΕΣΤΗΣ ΤΣΑΚΙΡΟΓΛΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 08 Μάης 2012, 6:19 pm

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 1259ys

αυτή είναι η πιο παλιά φωτογραφία του ΔΑΚ .... 12/7/1923
Πανθρακικοί Αγώνες στην Κομοτηνή που πριν λίγα χρόνια είχε απελευθερωθεί

ΥΓ .... kabano σου πήρα το ρεκορ για 3 μέρες Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 15 Μάης 2012, 10:44 am

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 534985_394906200548068_100000860737205_1077885_1398102048_n

γράφει για αυτούς που δεν βλέπουν καλά


ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
Ο "ΟΡΦΕΥΣ"
ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ
Πρόγραμμα
Ζ' Παμβορειοελλαδικών Αθλητικών Αγώνων
Υπό την προστασία της
Α.Υ του Προέδρου της Κυβερνήσεως
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ
Τελουμένων εν τω εθνικώ σταδίω ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ
την 6 , 7 και 8 Σεπτεμβρίου 1957
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kabano
kabano
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 2245

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ 20 Μάης 2012, 8:01 pm

ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

[img]H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 16677538937414443507110 [/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cappo
cappo


Αριθμός μηνυμάτων : 7072

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ 20 Μάης 2012, 9:27 pm

....ουτε ΑCAB,ουτε ...σαλε.......!.......ουτε βεβαια,σκουλαρηκια στ αυτια και ναρκωτικα...................απο το κατηχητικο και στο γηπεδο.....Razz

......αλλα η φολα η Πανθρακικη,ζωγραφισμενη στα ματια των περισσοτερων...ποια χρονια ειναι μπρε kabane ?.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ 21 Μάης 2012, 8:37 am

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Orfeas

το πήραμε το κύπελλο και χτες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 05 Ιουν 2012, 10:56 pm

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 577439_408370702534951_1787587613_n

προβληματισμοί της εφημερίδας ΧΡΟΝΟΣ γύρω στο 1970
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ 16 Ιουλ 2012, 11:41 am

μεγάλη συνέντευξη με έναν από τους πρωτεργάτες της ίδρυσης του ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ
τον Γιάννη Μπαλή ..... στον ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ της Θράκης

Γιάννης Μπαλής «Η Συνάντηση Αποδήμων Κομοτηναίων είναι μια πολύ καλή κίνηση»Με τον αδερφό μου στηρίξαμε την ίδρυση του Πανθρακικού
Σε λίγες ημέρες η Κομοτηνή θα υποδεχθεί τα απόδημα παιδιά της στο πλαίσιο της συνάντησης που διοργανώνεται μετά από πρόταση του Άρη Μανούδη με στήριξη του «Παρατηρητή της Θράκης». Κομοτηναίοι που έφυγαν πριν πολλά χρόνια διατηρώντας όμως εκεί στον ξένο τόπο την αγάπη για τον γενέθλιο τόπο δήλωσαν συμμετοχή σε αυτή τη συνάντηση. Έτσι σε λίγες ημέρες η πόλη με επίκεντρο το πάρκο της θα τους υποδεχθεί και θα ανοίξει την αγκαλιά της για να τους καλωσορίσει. Ο «Παρατηρητής της Θράκης» ξεκινά σήμερα μια προσπάθεια παρουσίασης κάποιων από αυτούς που δήλωσαν συμμετοχή. Αρχής γεννομένης με το Γιάννη Μπαλή που έφυγε από την πόλη το 1987, σχετικά πρόσφατα σε σύγκριση με άλλους, που μας μιλά και μας καταθέτει τις δικές του θύμησες από την Κομοτηνή της παιδικής και νεανικής του ηλικίας. Εικόνες μέσα από τις οποίες καταγράφεται όμως και η σύγχρονη ιστορία της πόλης…

ΠτΘ: κ. Μπαλή πώς σας φαίνεται η ιδέα του ανταμώματος των Κομοτηναίων μια συγκεκριμένη ημερομηνία. Είναι χρήσιμη; Θα πάει καλά;
Γ. Μ: Πιστεύω πως είναι χρήσιμη. Όσον αφορά στο αν θα πάει καλά αυτό θα εξαρτηθεί από την οικονομική άνεση που έχουν οι εκτός Κομοτηνής για να έρθουν εκεί. Φαίνεται όμως ότι είναι μια πολύ καλή κίνηση. Θα ενισχύσει και οικονομικά την πόλη αλλά θα γίνει και συνάντηση ανθρώπων στην πόλη που τους γέννησε και που πάντα τους αγαπά και τους περιμένει.

ΠτΘ: Πότε φύγατε από την Κομοτηνή;
Γ.Μ: Το 1987.

ΠτΘ: Η οικογένειά σας ήταν πρόσφυγες στην καταγωγή;
Γ.Μ: Όχι είμαι γέννημα θρέμμα Κομοτηναίος. Το σπίτι μου κατ’ αρχήν ήταν στο Μικρό Πάρκο στην περιοχή «Αχυρέικα» και έπειτα αγοράσαμε δικό μας σπίτι στη Δημοσθένους, πάνω από τη Μεραρχία πίσω από το Ιδαδιέ.

Θυμάμαι όλη την εξέλιξη της πόλης

ΠτΘ: Τι θυμάστε από την πόλη στην οποία μεγαλώσατε;
Γ.Μ: Θυμάμαι τα πάντα, όλη την εξέλιξη της πόλης, γιατί ήμουν από τα ενεργούς πολίτες της. Ασχολήθηκα με τον αθλητισμό και με όλους τους τομείς.

ΠτΘ: Με τον αθλητισμό πώς ασχοληθήκατε;
Γ.Μ: Έπαιζα ποδόσφαιρο στον Θρακικό. Με τον αδερφό μου γίναμε μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Πανθρακικού. Ήμασταν από τους ανθρώπους που στηρίξαμε την ίδρυση του Πανθρακικού.

ΠτΘ: Πώς βλέπετε την εξέλιξη της ομάδας;
Γ.Μ: Πολύ καλή.

Ο Πανθρακικός πάντα είχε τάσεις και βλέψεις για να βγει μπροστά

ΠτΘ: Τι θυμάσθε από τον Πανθρακικό όταν τον πρωτοστήσατε;
Γ.Μ: Κατ’ αρχήν θα σας πω ότι ο Πανθρακικός προήλθε από την συνένωση μεταξύ της Αθλητικής Ενώσεως Κομοτηνής, της λεγόμενης ΑΕΚ, της Ροδόπης, του Θρακικού, όλων δηλαδή των μικρών σωματείων, και του Ορφέως. Υπήρχαν τότε δύο μεγάλα αθλητικά σωματεία, η ΑΕΚ και ο Ορφέας Κομοτηνής.

ΠτΘ: Νομίζω ότι η ΑΕΚ υπάρχει ακόμα…
Γ.Μ: Και ο Ορφέας νομίζω υπάρχει. Εκείνα τα πρωτογενή βασικά σωματεία ενσωματώθηκαν στον Πανθρακικό και έμειναν οι σφραγίδες βάσει των οποίων δημιουργήθηκαν ερασιτεχνικά σωματεία.

ΠτΘ: Το περιμένατε ποτέ ότι ο Πανθρακικός θα ανέβαινε στη Super League;
Γ.Μ: Ο Πανθρακικός πάντα είχε τάσεις εξέλιξης. Τότε χάσαμε ένα αγώνα με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με 1-0, που αν τον κερδίζαμε θα βγαίναμε τότε στην Α΄ Εθνική. Ο Πανθρακικός πάντα είχε τάσεις και βλέψεις για να βγει μπροστά. Όταν ενωθήκαμε η δύναμή μας είχε μεγαλώσει πάρα πολύ.

ΠτΘ: Ποιους ποδοσφαιριστές θυμάστε;
Γ.Μ: Θυμάμαι τον Κατσαρίδη, τον τερματοφύλακα Καραγκιόζη, τον Σβυντρίδη και άλλους που δεν μου έρχονται στην μνήμη.

ΠτΘ: Ήταν ταλαντούχοι;
Γ.Μ: Ο Κατσαρίδης ήταν από τα καλύτερα χαφ που υπήρχαν και μετά πήγε στη Δόξα Δράμας. Ο Ζαχαρίας Τύλιος, που ήταν ένα από τα ωραιότερα παιδιά του Πανθρακικού και βέρος Κομοτηναίος, ο καλύτερος σέντερ μπακ της Θράκης, ο οποίος όχι μόνο ήταν καλός ποδοσφαιριστής αλλά και μια εξαιρετική πάστα παιδιού. Υπήρχαν και κάποια άλλα παιδιά τα οποία δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομά τους γιατί είμαι και κάποιας ηλικίας.

ΠτΘ: Τότε βέβαια δεν υπήρχαν υποδομές. Δεν είχαμε καλό στάδιο.
Γ.Μ: Δεν έχει σημασία. Στο δημοτικό στάδιο το σημερινό παίζαμε μπάλα όλοι, χωρίς χορτάρι βέβαια. Υπήρχαν τριβόλια, λίγο σκιζόμασταν, αλλά δεν πειράζει, ήταν ωραία.

Λειτουργία Λέσχης Θρακικού

ΠτΘ: Η ομάδας σας υπάρχει σήμερα;
Γ.Μ: Ο Θρακικός δεν υπάρχει σήμερα, ούτε στα χαρτιά. Ήταν ένα προοδευτικό σωματείο και είχε δημιουργήσει και Λέσχη. Συγκεκριμένα δίπλα στο σπίτι του γιατρού Γιώργου Αντωνιάδη ήταν το αστυνομικό τμήμα και δίπλα σε αυτό ήταν η Λέσχη του Θρακικού που ασχολούνταν με αθλητικά θέματα. Ο τότε διευθυντής της Εμπορικής Τραπέζης ήταν στο προεδρείο, όπως ο Ζακώνης, ο οποίος είχε επιπλοποιείο στη Βενιζέλου. Είμαι Μαθουσάλας, κάνω τυμβωρυχία με αυτά που σας λέω.

ΠτΘ: Για την Κομοτηνή η τυμβωρυχία επειδή δεν έχει τη νεότερη ιστορία της καταγεγραμμένη είναι πολύ σημαντική. Τι άλλο θυμάστε από τα σχολικά σας χρόνια;
Γ.Μ: Τελείωσα Εμπορική Σχολή η οποία ήταν παλιά μέσα στο Γυμνάσιο Αρρένων και μετά μετακομίσαμε δίπλα στην Παναγία σε ένα παλιό κτίσμα, που αργότερα μετονομάσθηκε σε Οικονομικό Γυμνάσιο.

ΠτΘ: Με ποιους δασκάλους;
Γ.Μ: Τον Τρυφερούλη, τον Μπανανό, τον Δεπούντη, τον Γεωργιάδη, τον Δασκαλάκη, αυτούς τους θυμάμαι γιατί ήταν εξαιρετικοί δάσκαλοι.

ΠτΘ: Η σχολή έχει εξαιρετική παράδοση. Όντως είχε καλούς δασκάλους;
Γ.Μ: Επίσης, θυμάμαι τον διευθυντή τον κ. Κινδύνη και μετέπειτα διευθυντής ήταν και ο κ. Δασκαλάκης.

Έπρεπε να διατηρούνταν ο Μπουκλουτζάς

ΠτΘ: Έχετε μνήμες από τις πλημμύρες του Μπουκλουτζά;
Γ.Μ: Στις πλημμύρες του Μπουκλουτζά εργαζόμουν στο πρατήριο βενζίνης της εταιρείας Παπαγεωργίου που βρισκόταν στην πλατεία και συγκεκριμένα εκεί που τώρα είναι καφενεία ήταν το ΚΤΕΛ και απέναντι ακριβώς ήταν αυτό. Είχαμε εγκλωβιστεί όλη τη νύχτα εκεί όταν έσκασε ο Μπουκλουτζάς. Δεν μπορώ να πω ότι φοβηθήκαμε αλλά βλέπαμε να επιπλέουν αυτοκίνητα και τεράστια πράγματα πάνω στην πλατεία. Είχε κατεβάσει πάρα πολύ ιλύ. Δεν φοβηθήκαμε γιατί ήμασταν μια παρέα ανθρώπων και θα μπορούσαμε να ανεβούμε στον δεύτερο όροφο οπότε εκεί δεν θα έφθανε το νερό.

ΠτΘ: Αυτή η παλιά Κομοτηνή με τις γέφυρες, με το Μπουκλουτζά σας άρεσε;
Γ.Μ.: Μου άρεσε γιατί ήταν γραφική. Το θέμα ήταν αν διατηρούνταν ο Μπουκλουτζάς καθαρός και αν γινόταν κάποια άλλη επέμβαση στο ποτάμι θα ήταν πολύ όμορφα γιατί ήταν γραφικά αυτά τα γεφυράκια με τα καταστήματα επάνω.

ΠτΘ: Εσείς τα ζήσατε αυτά;
Γ.Μ.: Βεβαίως χρόνια τα έζησα αυτά. Είμαι γεννημένος το 1940.

Ψηφίζω ακόμα στην Κομοτηνή

ΠτΘ: Θυμάστε το δήμαρχο τον κ. Μπλέτσα;
Γ.Μ.: Βεβαίως άφησε εποχή και μάλιστα αντί για αυτοκίνητο ο δήμαρχος κυκλοφορούσε με παϊτόνι, ήταν ένα πολύ ωραίο παϊτόνι. Τότε η Κομοτηνή ήταν πιο μικρή, πιο ζεστή και οι άνθρωποι ήμασταν πιο κοντά ο ένας στον άλλον. Ψηφίζω ακόμα στην Κομοτηνή, δεν έχω κάνει μεταδημότευση, γιατί όταν ήταν δήμαρχος ο Γιώργος Παπαδριέλλης με είχε παρακαλέσει να μη πάρω τα δικαιώματά μου. Έτσι έρχομαι και ψηφίζω.

ΠτΘ: Τον γνωρίζατε το Γιώργο Παπαδριέλλη;
Γ.Μ.: Βέβαια, μαζί μπάλα παίζαμε.

ΠτΘ: Έπαιζε μπάλα και ο δήμαρχος;
Γ.Μ.: Στις γειτονιές. Εμείς παίζαμε μπάλα στις γειτονιές. Στο δεύτερο δημοτικό σχολείο πηγαίναμε και παίζαμε. Εργαζόμουν στην Κομοτηνή στην Τράπεζα Ελλάδος και εκεί κοντά ήταν το ιατρείο του, δίπλα στην Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών και είχα σχέσεις μαζί του.

Στον εμφύλιο οι μάνες μας μας έκρυβαν στα υπόγεια

ΠτΘ: Πώς ζήσατε τον εμφύλιο; Έχετε άγριες εικόνες;
Γ.Μ.: Όταν γινόταν οι επιθέσεις από τον Δημοκρατικό Στρατό θυμάμαι τις μάνες μας να μας κρύβουν στα υπόγεια. Υπήρχε φόβος. Δεν μπορώ να πω ότι έζησα πείνα, γιατί η οικογένειά μου ήταν ευκατάστατη. Την Βουλγαρική Κατοχή δεν την έζησα, έζησα μόνο τον εμφύλιο ήμουν πάνω από επτά ετών. Επί Βουλγαρίας ο πατέρας μου είχε το αρτοποιείο, ήταν αρτοποιός, αυτό που είναι απέναντι από το πάρκο. Εκεί δίπλα έμενε ένας συμμαθητής μου ο Νάσος ο Δημαρχίδης είχαν ένα καφενείο και δίπλα ήταν του γιατρού του Πέτρου το σπίτι.

ΠτΘ: Άρα τώρα που θα μαζευτούμε στο πάρκο η γειτονιά μας έχει να σας λέει πολλά πράγματα.
Γ.Μ.: Βεβαίως, αφού εκεί έζησα.

ΠτΘ: Πάντως ο φούρνος ήταν και ωραιότατος ως κτίσμα και είχατε έξω και το γιασεμί
Γ.Μ.: Εκεί καθόμασταν επί Βουλγαρίας και κοιμόμασταν. Είχε επάνω ένα παταράκι και κοιμόμασταν επάνω η οικογένεια κοντά στον πατέρα μου.

Παρότι έχω πικραθεί αγαπώ την Κομοτηνή

ΠτΘ: Από την οικογένειά σας έμεινε κανείς στην Κομοτηνή;
Γ.Μ.: Στην Κομοτηνή μένει η αδελφή μου, η Ψηφούλα Σφατίδου, έχω τους τάφους των γονιών μου, του αδερφού μου που πέθανε νέος, ήταν γραμματέας στην Εισαγγελεία Εφετών Θράκης.

ΠτΘ: Την αγαπάτε πολύ την Κομοτηνή;
Γ.Μ.: Παρότι έχω πικραθεί πολύ την λατρεύω.

ΠτΘ: Έχετε πικραθεί από τους Κομοτηναίους;
Γ.Μ.: Οι Κομοτηναίοι είναι λίγο αχάριστοι.

ΠτΘ: Λέγεται ότι οι μικρές κοινωνίες είναι ανθρωποφαγικές
Γ.Μ.: Συμφωνώ. Παρόλα αυτά την πόλη μου την αγαπώ και όπου μπορώ να την βοηθήσω την βοηθάω.

Ήμασταν πολύ καλοί κανταδόροι της Κομοτηνής

ΠτΘ: Συγκεντρώνεστε οι Κομοτηναίοι της Θεσσαλονίκης;
Γ.Μ.: Κάθε πρώτη Τρίτη, Είμαστε μια παρέα που το ξεκίνησε. Έτσι βρισκόμαστε κάθε Τρίτη έχουμε μια κιθαρίτσα και θυμόμαστε τις παλιές καντάδες της Κομοτηνής, γιατί ήμασταν πολύ καλοί κανταδόροι της Κομοτηνής, Κάναμε πολλές καντάδες τα βράδια για τα αγαπημένα μας πρόσωπα.

ΠτΘ: Στη Λέσχη Κομοτηναίων πηγαίνατε οι νεαροί της εποχής;
Γ.Μ.: Εγώ δεν πολυπήγαινα αλλά πήγαιναν πάρα πολλοί συνάδελφοι και φίλοι, νέοι. Η Λέσχη Κομοτηναίων ήταν ένα κόσμημα για την πόλη και παραμένει να είναι κόσμημα.

Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω τι προσφέρει η νέα πλατεία στην πόλη

ΠτΘ: Σήμερα συμφωνείτε με την εξέλιξη της πόλης; Τη βρίσκετε εξίσου ωραία;
Γ.Μ: Όποιος θελήσει να σταματήσει την εξέλιξη ματαιοδοξεί. Η εξέλιξη έρχεται από μόνη της είτε το θέλουμε είτε όχι., Το θέμα είναι να είναι υγιής η εξέλιξη. Εκείνο που δεν μπόρεσα να καταλάβω στην Κομοτηνή είναι γιατί χάλασαν εκείνη την όμορφη πλατεία και έκαναν αυτό το έκτρωμα. Αυτή η πλατεία δεν έχει καμία χρησιμότητα και δεν μπόρεσα να καταλάβω τι προσφέρει στην πόλη. Εν πάση περιπτώσει ό,τι έρχεται να είναι καλοδεχούμενο.

ΠτΘ: Το πάρκο στη νέα του εκδοχή σας αρέσει;
Γ.Μ.: Ήταν πιο ωραίο παλιότερα αλλά εξακολουθεί να είναι.

ΠτΘ: Σας αρέσει ο πολιτισμός της πόλης;
Γ.Μ.: Με αρέσει η πόλη της Κομοτηνής όπως είναι. Εκείνο που με στεναχωρεί είναι ότι όταν έρχομαι νοιώθω ότι είμαι ένας ξένος στον τόπο που γεννήθηκα, γιατί έχουν έρθει γενιές καινούργιες που δεν με ξέρουν, βέβαια απόλυτα φυσικό γιατί λείπω πολλά χρόνια. Αλλά η πόλη με αρέσει με τα αρνητικά και τα θετικά της.

Δεν έχουμε κεφαλαιούχους στην πόλη της Κομοτηνής

ΠτΘ: Όταν έρχεστε ποιους Κομοτηναίους βλέπετε;
Γ.Μ.: Τον συνταξιούχο Γιάννη Χαρίτο, το Δαδανίδη που έχει το τουριστικό γραφείο «Ορφέας». Έχω φίλους, δεν έχω κόψει δεσμούς. Έχω τον κουμπάρο μου τον Τάσο τον Χαραλαμπίδη που έχει την ασφαλιστική εταιρεία, τον οποίο στηρίξαμε για να κάνει την ομάδα του ΓΑΣ στο μπάσκετ.

ΠτΘ: Γνωρίζετε ότι ο ΓΑΣ δεν πάει καλά;
Γ.Μ.: Το ξέρω. Δεν έχουμε κεφαλαιούχους στην πόλη της Κομοτηνής.



Τότε όταν τελειώναμε το παιχνίδι μας κερνούσαν μια γκαζόζα και ήμασταν περήφανοι

ΠτΘ: Μήπως οι κεφαλαιούχοι έφυγαν εκτός;
Γ.Μ.: Ειδικά τα αθλήματα όπως εξελίσσονται θα πρέπει να υπάρχει μια οικονομική επιφάνεια για να μπορέσεις να τα στηρίξεις. Τότε θα σας πω όταν παίζαμε ποδόσφαιρο, μόλις τελείωνε μας έδιναν να πιούμε μια γκαζόζα. Δεν υπήρχαν μισθοί και ήταν μεγαλείο το να πεις μια γκαζόζα. Σας μιλώ για το διάστημα 1954-1957.

ΠτΘ: Ίσχυε όμως η αγάπη με την φανέλα, κάτι που σήμερα φαίνεται ότι ισχύει με την Εθνική. Ακούμε πολλά εκατομμύρια να παίζονται στο ποδόσφαιρο...
Γ.Μ: Εφόσον έγινε επαγγελματικό τελείωσε. Η φανέλα πλέον είναι δευτερεύουσα, πρωτεύον είναι το οικονομικό το οποίο θέλει να εξασφαλίσει ένας ποδοσφαιριστής και μη ξεχνάτε και έχουν δίκαιο, διότι η ζωή του ποδοσφαιριστή είναι πολύ σύντομη ως προ το επάγγελμά του. Ένα ατύχημα μπορεί να τον βγάλει από τα γήπεδα.

ΠτΘ: Λυκουρίνους στην Κομοτηνή βρίσκετε όταν έρχεστε στην Κομοτηνή για να πιείτε ουζάκι;
Γ.Μ.: Σε πολλά μαγαζιά βρίσκεις. Ήμουν λάτρης του καλού μεζέ και εκείνα τα χρόνια πηγαίναμε στα Καλαμαράκια, όπως και στους αδελφούς Αντωνιάδη που είχαν τα κοτόπουλα στο αστυνομικό τμήμα, στην ταβέρνα του Σπύρου στη σιδηροδρομική γραμμή, καθώς και στο κλαμπ «Άφρικα» που ήταν μετά τις σιδηροδρομικές γραμμές στον Κτηνοτροφικό σταθμό. Αυτά ήταν τα κέντρα που πηγαίναμε

Από την Κομοτηνή έχω ωραίες αναμνήσεις

ΠτΘ: Φαντάζομαι ότι έχετε και πολύ ωραίες αναμνήσεις ως τρελοπαρέα στην Κομοτηνή;
Γ.Μ.: Πάρα πολύ ωραίες. Θα σας πω μια ιστορία με καντάδα. Μια φορά κάναμε καντάδα στο σπίτι μιας κοπελιάς που αγαπούσε ένας φίλος και κάποια στιγμή πετιέται ο πατέρας της και μας ρίχνει ένα κουβά νερό και αρχίζουμε να τραγουδάμε «έξω από το παράθυρό σου βρέχει, βρέχει, βρέχει». Όπως και πολλές φορές στην Ικονίου κάνοντας καντάδα σε μια φίλη άνοιγαν τα παράθυρα και μας κερνούσαν ούζο. Ένας από την παρέα μας ο Χρήστος ο Μερκουρίδης είναι αρχιμουσικός στο δήμο. ‘Έπαιζε ακορντεόν και ήταν ράφτης.

Κάποια στιγμή καταλαβαίνεις ότι η ζωή πεθαίνει και σε άλλους παράγοντες

ΠτΘ: Η Κομοτηνή είχε και μια σειρά επαγγελματιών που σήμερα δεν υφίστανται στην πόλη. Σας στεναχωρεί που δεν βλέπετε αυτά τα ονόματα;
Γ.Μ.: Δεν με στεναχωρεί. Όταν έχασα τον πατέρα μου άρχισα να καταλαβαίνω κάποια πράγματα, γιατί όταν η οικογένεια είναι όλοι μαζί βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά, όταν αρχίζεις και χάνεις ένα άνθρωπο αρχίζεις και καταλαβαίνεις ότι η ζωή πεθαίνει και σε άλλους παράγοντες. Έτσι σιγά -σιγά εκείνη η γενιά των επαγγελματιών χάθηκε. Ο Μπακάλμπασης, ο Φιλίππου που είχε τα παπούτσια, ο Χάρης Τσαμπαζλής ήταν μια γενιά που έφυγε και από πίσω ερχόμασταν εμείς.

ΠτΘ: Εφημερίδες ποιες διαβάζατε στην Κομοτηνή
Γ.Μ.: Διαβάζαμε το «Χρόνο» του συμμαθητή και φίλου Αλέκου Φανφάνη, την «Πρωία» της Ελένης Αντωνιάδου, την «Ελεύθερη Σκέψη» του Καρκατσέλη, αλλά και την «Πατρίδα» του Κώστα Τσέτλακα.


ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ της Θράκης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 14 Αυγ 2012, 12:20 pm

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 19730225%2B%25CE%25A0%25CE%2599%25CE%2595%25CE%25A1%25CE%2599%25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A3%2B%25CE%25A0%25CE%2591%25CE%259D%25CE%2598%25CE%25A1%25CE%2591%25CE%259A%25CE%2599%25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A3
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 14 Αυγ 2012, 12:21 pm

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 10hjbig
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 14 Αυγ 2012, 2:38 pm

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Xanthi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ 06 Σεπ 2012, 7:38 pm

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 G42z

ΔΑΚ 1955
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 07 Σεπ 2012, 9:30 am

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 72012

ΔΑΚ 1955 ..... τότε έπαιζαν εντός έδρας .... ο ΟΡΦΕΑΣ (φωτο) , η ΑΕΚομοτηνής, ο ΘΡΑΚΙΚΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 12 Σεπ 2012, 5:22 pm

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 526964_352520128170041_811567400_n

1969-1970 ..... Κιλκισιακός - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 15 Σεπ 2012, 12:21 pm

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 581510_328855380544677_1414800361_n

1977 - 1978 Σχολική ομάδα ποδοσφαίρου από τελειόφοιτους του Πρακτικού Κλασικού και Οικονομικού σε αγώνα με τον Πανθρακικό

cappo - gerolykos τα φώτα σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolykos
gerolykos
ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΠΡΟΕΔΡΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 3096

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 15 Σεπ 2012, 1:50 pm

wild rose έγραψε:
H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 581510_328855380544677_1414800361_n

1977 - 1978 Σχολική ομάδα ποδοσφαίρου από τελειόφοιτους του Πρακτικού Κλασικού και Οικονομικού σε αγώνα με τον Πανθρακικό

cappo - gerolykos τα φώτα σας

κερδισε η ομαδα των λυκειων 2-1 με γκολ του σακη του κοντη (σημερα τρανος οδοντιατρος στην αθηνα) και του κολλητου μου του σουλη του ηλτσιου.

Διακρινοντα στη φωτο μεταξυ αλλων και ο φιλος μας ο xp, οπως και οι σταυρος σαλπιγγιδης, αντωνης κωσταρελης, ο μπαμπας του centi , o σταυρος ο χατζηγιαννακης, μακης αδαμιδης, γιωργος τσεκογλου, κωσρας τσατσαριδης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kabano
kabano
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 2245

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 15 Σεπ 2012, 1:57 pm

Ρε Σάκη, ο Σούλης είναι ο πρώτος κάτω αριστερά ???
Τρόμαξα να τον γνωρίσω ... ( χωρίς το φωτοβολταικό)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cappo
cappo


Αριθμός μηνυμάτων : 7072

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 15 Σεπ 2012, 1:58 pm


...δευτερος απο αριστερα στους ορθιους...πατηρ centi......!!!!!......εκτος αν λαλησα.............πεμπτος απο αριστερα στους ορθιους Τασσος Μαγκας....εβδομος απο αριστερα στους ορθιους,ο συγχωρεμενος ο Σταυρος ο Σαλπιγγιδης....διπλα του ο Παπαδοπουλος.....διπλα ...ο Χρηστος ο Μπουκακιωτης !!!!!!...

...γνωριζω αρκετους ακομη αλλα δεν θυμαμαι τα ονοματα...διπλα στον "πατηρ centi" δυο παιδια που τα ξερω αλλα ονοματα γιοκ.....οπως και ο τερμας στην μεση.....

...Προεδρε,λαλα πραμα .........αν θυμασαι βεβαια...........που κατι θα θυμασαι...δεν μπορει......σειρα σου ειναι οι περισσοτεροι.............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
centipede_2_
centipede_2_


Αριθμός μηνυμάτων : 1621

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 15 Σεπ 2012, 8:00 pm

Πρόεδρε,θα σε μαλωσω.....

2-2 το ματς....

2 γκολ ο Αιβαζης......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolykos
gerolykos
ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΠΡΟΕΔΡΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 3096

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 15 Σεπ 2012, 8:48 pm

ok ρε σεντι, εγω θυμαμαι οτι το σχολειο μας εκανε σπουδαια εμφανιση σ εκεινο το παιχνιδι.

και καποιοι παιχτες ακομη : τρεσαλος, σακκαρης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolykos
gerolykos
ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΠΡΟΕΔΡΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 3096

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 15 Σεπ 2012, 8:52 pm

cappo έγραψε:

...δευτερος απο αριστερα στους ορθιους...πατηρ centi......!!!!!......εκτος αν λαλησα.............πεμπτος απο αριστερα στους ορθιους Τασσος Μαγκας....εβδομος απο αριστερα στους ορθιους,ο συγχωρεμενος ο Σταυρος ο Σαλπιγγιδης....διπλα του ο Παπαδοπουλος.....διπλα ...ο Χρηστος ο Μπουκακιωτης !!!!!!...

...γνωριζω αρκετους ακομη αλλα δεν θυμαμαι τα ονοματα...διπλα στον "πατηρ centi" δυο παιδια που τα ξερω αλλα ονοματα γιοκ.....οπως και ο τερμας στην μεση.....

...Προεδρε,λαλα πραμα .........αν θυμασαι βεβαια...........που κατι θα θυμασαι...δεν μπορει......σειρα σου ειναι οι περισσοτεροι.............

διπλα στο σταυρο και πριν τον xp ειναι ο σακης ο κοντης ρε νονε. πρακτικο και συγκατοικος στο θρανιο. πολυ δυνατο παιδι εξοχη τριπλα και 11 δευτερολεπτα το κατοσταρι του. σημερα 135 κιλα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerolykos
gerolykos
ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΠΡΟΕΔΡΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 3096

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 15 Σεπ 2012, 9:49 pm

λοιπον παμε απο την αρχη .

ορθιοι απο αριστερα . σακκαρης, αραμπατζιδης, αμοιριδης, μειμαριδης, μαγκας, μολυβακης, σαλπιγγιδης, κοντης, πουγκακιωτης, καραγιαννιδης, τσεκογλου.
καθισμενοι απο αριστερα. Ηλτσιος, τρεσαλος, κωσταρελης, χατζηγιαννακης, μηλιατζοπουλος, - ,- , πατρωνιδης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wild rose
wild rose


Αριθμός μηνυμάτων : 1159

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ    H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 18 Σεπ 2012, 8:59 am

H ΙΣΤΟΡΙΑ  ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ  - Σελίδα 3 558513_449211258450895_1229757412_n

Να και ο ΘΡΑΚΙΚΟΣ ο πρόγονος του Πανθρακικού που είχε και τα ίδια χρώματα με τα σημερινά της ΟΜΑΔΑΡΑΣ της πόλης μας.
Γύρω στο 1963 οι μεγαλύτερες ομάδες της Κομοτηνής ήταν ο ΟΡΦΕΑΣ και η ΑΕΚομοτηνής ..... για να αντιμετωπίσουν τις υπόλοιπες πόλεις (που είχαν ενωθεί οι ομάδες τους) και τις οικονομικές δυσκολίες, οι ομάδες της Κομοτηνής έπρεπε να ενωθούν. Όμως αυτό δεν ήταν εύκολο γιατί υπήρχε μεγάλη αντιπαλότητα μεταξύ του Ορφέα και της ΑΕΚ , έτσι το ρόλο του "κουμπάρου" έπαιξε ο Θρακικός (μικρότερης ισχύος ομάδα) και επήλθε ο "γάμος" . Τελικά ο πιο κερδισμένος βρέθηκε ο Θρακικός ,αφού το "τέκνο" της ένωσης ο ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ, έχει λίγο από το όνομα του "κουμπάρου" και κουβαλά και τα χρώματά του .... πράσινο-άσπρο.
Η πρώτες ομάδες του Πανθρακικού την δεκαετία του '60 είχαν επιτυχίες, γιατί οι καλύτεροι ποδοσφαιριστές του Ορφέα και της ΑΕΚ πήγαν στην νέα ομάδα του ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ. Ο Θρακικός έδωσε μόνο το όνομα και τα χρώματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

H ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

Παρόμοια θέματα

+

 Παρόμοια θέματα

-
» Φανέλα Πανθρακικού
» Τα νέα ταλέντα του Πανθρακικού
» Σφαγή του Πανθρακικού από τον Μπαοκ
» ΚΑΦΕΝΕΣ Νο 10
» Εισιτήρια διαρκείας Πανθρακικού 2010-11 απόψεις-προτάσεις
Σελίδα 3 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Το φόρουμ των φίλων του Πανθρακικού :: ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ :: Πανθρακικός-

Μετάβαση σε:  
Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις